1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD
Product Ref: V1230PDD
  • Volume: 1230ltr
  • Weight: 110.000kg
  • Dimensions: H:1850mm
  • Footprint (L+W): 1230mm + 1230mm
  • Diameter: 1250mm
  • Delivery in 12 Working Days
    Home Delivery
    check delivery cost
    Choose option:
    Choose option:
    updown
    monduB2B Pay Later & Instalment OptionsLearn more
    You may also need:
    65 Litre Fuel Spill Kit - Round Drum OSK6
    Boot Cleaner Premium
    Boot Cleaner Premium
    Watchman Sonic Advanced
    Watchman Sonic Advanced
    1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD What is a bunded tank?
    A bunded tank consists of a 'tank within a tank'.
    The inner tank is the primary storage vessel, whilst the outer tank acts as a failsafe.
    1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD Downloadable Documents
    V1230PDD Bunded Diesel Dispensing Tank
    1230 litre (270 gallons) plastic bunded diesel tank. Supplied with 6m hose, filter, overfill prevention and clock gauge. 240v, 12v or 110V Options.
    Supplied complete with:
    • 6m Delivery Hose (3/4") with Automatic Shut Off Nozzle
    • 10 Micron Water and Particulate Filter
    • Lockable cabinet door
    • Crane lifting lugs (only when empty)
    • Overfill Prevention Valve
    • Clock Type Contents Gauge
    • 12v 56lpm (Supplied c/w Crocodile Clips) or 230v 72lpm Pump (Supplied c/w 3 Pin "Caravan Style" Plug & 1.8m power cable) or 110v pump
    • Small footprint - can fit on a pallet or 3x3 grid of concrete slabs
    • Tank Footprint: 1230mm (4′)
    Optional Upgrades:
    • Digital Flow Meter
    Please Note:
    110v lead time approx. 10 - 14 working days
    1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD Specification
    • Product Code: DS
    • Colour of Tank: Green Tank
    • Delivery Options: Tail Lift Delivery
    • Guarantee: 10 Year Guarantee - Tank only
    • Made From: Plastic, Planet Passionate
    • Suitable For Fuel: Diesel, HVO
    • Tank Shape: Vertical
    • Tank Type: Bunded
    1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD Customer Reviews
    By on
    "Excellent product, speedy delivery"
    Star Rating 5
    By on
    Star Rating 5
    "Exactly as I expected, will make life much easier filling vehicles and machinery"
    "Really happy with the purchase does what it says on the tin"
    "good service"
    "Nice compact tank, with easy to reach controls"
    1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - Deso V1230PDD Installation requirements
    OFTEC Base Construction Guidelines (in brief):
    • Adequate for the weight of the tank when full
    • Non-combustible, imperforate and level
    • Constructed of concrete, paving stones or stonework
    • Large enough to extend 300mm beyond ALL sides of the tanks